פלאשבק 20 שנים אחורה: שליח עם עגלה פורק ארגז גדול אצלכם בבית או במשרד, ההתרגשות בשיאה כאשר פותחים את הארגז. מפנים מקום של כבוד על שולחן העבודה, מחברים לחשמל, מחברים לקו הטלפון שהזמנתם מבעוד מועד, מכניסים דיו וחבילת ניירות, והקסם קורה! או שבעצם אין קסם ודבר לא קרה? מכשיר הפקס החדש שהתקנתם כנראה ישב בשקט במקומו ולא עשה יותר מדי, גם לא בעבר כאשר השימוש בפקסים היה שכיח יותר.

כשם שלא הייתם מתקינים במשרד "מכשיר ייעודי לקבלת דואר אלקטרוני" (מזל שאין כזה) שתופס מקום, מחובר לחשמל, דורש חיבור אינטרנט ומדפיס את כל הודעות הדוא"ל המתקבלות, כך גם מקומו של הפקס הפיזי פס מן העולם ואם נודה על האמת, גם זמנו של הקונספט כולו קצוב בזמן.

בחזרה להווה: התקדמנו. כל מה שאפשר להטיס אל הענן ולהוציא מהבית או מהמשרד שלנו, כבר בענן. והפקס אינו יוצא מן הכלל. להיפך: הקונספט מיושן לחלוטין והסיבה היחידה שחלקנו עוד משתמשים בו היא כי גופים ארכאיים, לרוב ממשלתיים, מכריחים אותנו להשתמש בו. הרי מה ההבדל בין פקס למייל? לדוא"ל יתרונות משמעותיים על פני הפקס ובכל זאת אנו נתקלים בצורך וצריכים לשלוח ולקבל פקסים, גם בשנת 2024.

ההיסטוריה: מכשיר פקס. העתיד: שירותי פקס בענן
זוכרים? נפרדים מהמכשיר הכבד ועוברים לשירות פקס למייל, בענן

פקס בכף היד

אם הייתם שמים מכשיר פקס כבד בכף היד, כנראה הייתם פורקים את הכתף. הכוונה כמובן ליכולות שליחה וקבלה של פקסים, היישר מכף היד – דרך המכשיר הסלולרי או המחשב. למעשה מדובר בשירות ענן שמחבר אתכם אל יכולות הפקס המוכרות אך מייתר את הצורך לפגוש פיזית במכשיר פקס יותר לעולם.

אם נשאל כל אחד ברחוב מהי הדרך להעביר טקסט או צילום מסמך בין שני צדדים מרוחקים, כנראה שנקבל את התשובה הברורה: באמצעות דוא"ל. ועל כן זו גם הדרך השכיחה והפופולרית ביותר לשלוח ולקבל פקסים בענן – כל מה שתצטרכו כדי לשלוח ולקבל פקסים מעתה תהיה גישה לתיבת דוא"ל.

Mail2Fax – שליחת פקס מהנייד

איך שולחים פקס למייל? למעשה אי אפשר לשלוח פקס למייל ישירות אלא יש גורם בתווך שבו מותקנת היכולת (1) לקבל הודעת דוא"ל ו(2)היכולת לשלוח פקס. שירות Mail2Fax (מייל לפקס) מקבל מייל אל תיבת דוא"ל מיוחדת הממירה את ההודעה למסמך שאפשר לפקסס ומיד לאחר מכן שולח פקס רגיל אל המספר שסופק לו. זה לא מסובך כמו שזה נשמע.

כבר הסכמנו שדוא"ל הוא האמצעי המתאים והקרוב ביותר ליכולות של פקס - שהן שליחה וקבלה של מסמכים, טקסט ותמונות. כדי לשלוח פקס מהנייד פשוט ניצור הודעת דוא"ל עם המסמכים שאנחנו רוצים לפקסס (נצרף PDF) ונשלח אותם לכתובת דוא"ל מיוחדת שתעביר, או יותר נכון תפקסס, את המסמך למספר שתציינו. אגב, אנחנו מדברים על משלוח פקס מהנייד אבל זה לא מחייב שהרי בכל מכשיר שבו יש תוכנה או אפליקציית דוא"ל, תוכלו ליצור הודעת דוא"ל, לשלוח אותה באותו אופן לכתובת הדוא"ל המיוחדת ולפקסס מסמכים וזה כמובן כולל מחשב נייד, מכשיר סלולרי, מחשב נייח וכו'.

איך שולחים פקס מהנייד?

את העיקרון כבר הבנו אבל אם רוצים להבין איך לשלוח פקס מהנייד, זה פשוט. פותחים הודעת דוא"ל ואז:

 1. בשדה To רושמים את הכתובת: [email protected]
  ( מספר הפקס @ fax.exm.co.il )
 2. מצרפים קובץ PDF אחד או יותר - זה מה שיישלח בפקס.

שימו לב: שליחת פקס מהנייד בחינם פתוחה רק בפני לקוחות אקסטרה מובייל. כאן מצטרפים.

שולחים, וזה הכל! לאחר סיום המשלוח אנחנו נעדכן במייל וגם בהודעה באפליקציה על הצלחת המשלוח ועותק מהפקס יישמר ויחכה לכם באיזור האישי בלשונית פקסים וכנראה גם בלשונית "דואר יוצא" באפליקציית הדוא"ל שלכם.

Fax2mail - שליחת פקס מהנייד באמצעות הודעת דוא"ל
איך שולחים פקס מהנייד? במייל, בקלות (צילום מסך Gmail)

Fax2Mail – קבלת פקס למייל

העיקרון בקבלת פקס לנייד זהה לזה של שליחת פקס מהנייד, רק כמובן הפוך. בניגוד לשליחה, כאשר רוצים לקבל פקס למייל, יש להגדיר מספר פקס ייחודי לכל משתמש - ממש מספר טלפון כמו זה שהיה משמש את מכשיר הפקס הישן. וגם פה, אין באמת "קבלת פקס למייל" באופן ישיר ויש צורך בגורם מתווך שיש לו את היכולת לקבל פקס, בדומה למכשיר הפקס הפיזי שאנחנו מכירים, ולאחר מכן להמיר את הפקס להודעת דוא"ל ולשלוח אותה במייל. שירות קבלת פקס למייל דומה לשירות השליחה במובן שאפשר לקבל פקס לנייד, לסלולרי, לנייח ובעצם לכל מכשיר שמותקנת עליו אפליקציה או תוכנת דוא"ל.

אגב, לגבי מספר הפקס - אפשר להירגע: אין צורך להזמין קו טלפון יקר, לתאם טכנאי שיתקין ולשלם על הקו דמי מינוי גבוהים. מספר הפקס ששירות פקס למייל (Fax2Mail) יספק לכם הוא מספר וירטואלי - כלומר אין צורך בהתקנה והן ההקמה והביטול שלו - שניהם נעשים בקליק דרך האיזור האישי.

איך אפשר לקבל פקס למייל?

לקבל פקס למייל זו משימה פשוטה יותר מאשר לשלוח, למעשה לאחר ההגדרה כבר לא צריך לעשות דבר. מדובר בהגדרה חד פעמית שכוללת בחירת מספר פקס ייחודי משלכם שישמש אתכם לקבלת פקסים וכן הגדרה של כתובת דוא"ל אחת או יותר, אליה(ן) נעביר את הודעות הפקס שיגיעו.

איך לקבל פקס למייל? בכל פעם שיתקבל פקס למספר הייחודי שלכם, אנחנו נעביר אותו לתיבה (או תיבות) הדוא"ל שהגדרתם כמסמך PDF מצורף למייל. מעבר למייל שתקבלו, אנחנו נשמור עותק של כל פקס שתקבלו בלשונית פקסים באיזור האישי.

קבלה \ שליחת פקס מהנייד - היתרונות

בדרך כלל היינו כותבים גם על חסרונות לצד היתרונות אבל במקרה של שירות Fax2Mail ושירות Mail2Fax באמת אין חסרונות. אין באמת סיבה אמיתית להחזיק היום מכשיר פקס פיזי ועדיף מכל הבחינות להעביר את היכולות האלה לפקס בענן.

פקס פיזי פקס למייל \ מייל לפקס - בענן
עלויות עלות חד פעמית של רכישת מכשיר. עלויות שוטפות של תיקונים, נייר, חשמל, דיו, מינוי לקו טלפון. שליחת פקס מהנייד חינם (תלוי בספק). קבלת פקסים בעלות חודשית קבועה.
קבלת עמוד פקס בחינם, שליחת עמוד פקס בחינם או עד 0.5 ש"ח לעמוד - תלוי בספק.
התקנה מכשיר פקס תופס מקום ועליו להיות מחובר לחשמל ולקו טלפון. שירות בענן שעובד מכל מכשיר שמחובר לדוא"ל, כמו הסלולרי שגם ככה עליכם כל הזמן.
עקומת למידה לשימוש עוד מכשיר שתצטרכו ללמוד איך להגדיר ולעבוד איתו. אם יש לכם מייל, תסתדרו מצויין ולא צריך ללמוד משהו חדש.
זמינות \ שרידות בהפסקת חשמל או בבעיות בקו הטלפון לא ניתן לשלוח ולקבל פקסים. משלוח פקס וקבלת פקסים על גבי שירות אמין וזמין בענן לפי SLA של של חברת Amazon המתחייבים ל99.99% uptime.
זמן הקמה רכישת מכשיר פקס ונייר, הזמנה והתקנה של קו טלפון. קליק
קיימות ושמירה על הסביבה המסמכים מודפסים גם אם לא צריך אותם. למשל: פרסומת, או מסמך ארוך שכלל לא צריך להדפיס אלא דווקא לשמור על המחשב ואז צריך לסרוק את הפקס… התוצאה: בזבוז של זמן, חשמל, נייר וטונר. הכל דיגיטלי ובענן. מדפיסים רק מה שצריכים, אם בכלל.
היסטוריה של פקסים אם מתייקים בקלסרים את מה ששולחים ומקבלים אז יהיה תיעוד. כל משלוח פקס במייל או קבלת פקס למייל נשמרים אצלכם בתיבת הדואר וגם בלשונית פקסים באיזור האישי.
פרטיות כל מי שנמצא ליד הפקס יכול לצפות בפקסים שהתקבלו, ואם תשכחו עותק ממה ששלחתם - גם הוא יהיה גלוי לכולם. קבלת פקס למייל ושליחת פקס מהמייל אשר מוגנים בשם משתמש וסיסמה - רק לכם יש גישה. ניתן לשלוח פקס מכתובות דוא"ל שונות (במשפחה, עסק) ולהקים יותר ממספר פקס אחד לקבלת פקסים.
איכות וקריאות המסמך עובר סריקה בשליחה, והדפסה בקבלה ועל כן האיכות נפגמת. בפורמט דיגיטלי האיכות והרזולוציה של המסמך נשמרת!
היכן נגיש? כדי לשלוח ולקבל יש להיות בקרבת המכשיר. משלוח פקס מהנייד וקבלת פקס לנייד - בכף היד. השתמשו מכל מקום שבו תהיו.

השוואה בין שירותי פקס

אנחנו באקסטרה מובייל לא היחידים שמציעים שירותי fax2mail ו-mail2fax ולמעשה כמעט לכל חברות התקשורת בשוק יש שירות דומה ברמת העיקרון. איכות המוצר, האפשרויות, הגמישות, התמחור ופשטות השימוש - כל אלה דווקא משתנים בין החברות.

במרץ 2022 ערכנו השוואה בין שירותי הפקס של בזק, פרטנר, פלאפון וסלקום ובין השירות שלנו וסיכמנו את הממצאים להלן. כדי לא להעמיס במידע קיבצנו את הממצאים של כל המתחרים ואם היה מתחרה ששונה מהשאר וראוי היה לציין זאת, כך עשינו.

שירותי הפקס המוצעים

נדמה שזה יהיה טריוויאלי שכל החברות יאפשרו גם לשלוח פקס מהנייד וגם לקבל פקס למייל - כלומר שליחת פקס מהנייד וקבלת פקס לנייד, אך לא כך. כל החברות שנבדקו מציעות שירות פקס למייל (קבלת פקסים) וכולן מלבד בזק מאפשרות משלוח פקס מהנייד (שליחת פקסים). אקסטרה מובייל מאפשרות לשלוח פקס מהנייד ולקבל פקס למייל, כלומר: שליחה וקבלה.

מספר פקס

פרמטר זה נוגע כמובן רק לשירות פקס למייל, כלומר: לקבלת פקסים למייל. בכדי לדעת לאיזה משתמש לשייך את הפקס הנכנס, יש צורך במזהה ייחודי ועל כן יש צורך בהגדרת מספר פקס. בשליחת פקסים אין צורך במספר פקס.

כל המתחרים שבדקנו מציעים מספר פקס ארוך עם קידומת מבלבלת ולא סטנדרטית שעשוייה להיתפש כקידומת למספר בחו"ל. המבנה של מספר הפקס אצל המתחרים הוא קידומת 153 שלאחריה מספר סלולרי ללא 0 בהתחלה, למשל: 153-50-1234567. באקסטרה מובייל אנו מפיקים מספר פקס רגיל בקידומת נייחת - ממש כמו שאתם מכירים מכל מכשיר פקס, למשל: 077-1234567. אצלנו אפילו תוכלו לנייד את המספר הנוכחי שלכם ולשמור עליו.

מחיר שירות פקס למייל

בכל הקשור לעלויות יש להפריד בין שליחת פקס ובין קבלת פקס. קבלת פקס הוא שירות יותר יקר מטבעו שכן כדי לקבל פקס ולהעביר אותו למשתמש הנכון, יש צורך בהקצאת מספר טלפון לכל משתמש - ורכיב זה יקר יחסית.

דמי מינוי חודשיים: כל המתחרים מלבד חברת בזק, שבשירות שלה כאמור לא ניתן לשלוח פקסים, גובות דמי מינוי חודשיים לשליחה ולקבלה של פקסים בעוד כפי שהבהרנו פה, האופציה לקבלת פקסים יקרה משמעותית מאשר שליחת פקסים. וכך יוצא שאם אתם זקוקים רק לשליחה של פקסים, תצטרכו לשלם דמי מינוי חודשיים גם אם לא תזדקקו לשירות קבלת פקס למייל - טווח המחירים: 10-12 ש"ח לחודש.

אצלנו באקסטרה מובייל עשינו הפרדה בין השניים ומשתמשים אשר לא מעוניינים בשירות Fax2Mail, לא חייבים לשלם עליו. כל המנויים שלנו זכאים לשירות שליחת פקס מהנייד חינם ואילו רק אלו הזקוקים לשירות פקס למייל (קבלה) ישלמו דמי מינוי חודשיים של 10 ש"ח.

עלויות שליחה וקבלה: בכל השירותים שבדקנו וגם אצלנו לא גובים תשלום בעבור קבלת פקסים למייל. אצלנו באקסטרה מובייל שליחת פקס מהנייד חינם (בשימוש סביר) בעוד כל המתחרים גובים מחיר אחיד של 0.5 ש"ח לכל דף שתשלחו.

אופן קבלת הפקס

נראה שמדובר על סטנדרט וכולם מכירים ומצפים לקבל פקס למייל. ואכן כל החברות מציעות קבלת פקס למייל, לא סתם שמו של השירות הוא Fax2Mail. אקסטרה מובייל היא היחידה אשר בנוסף על קבלת הפקס למייל, שומרת עותק מהפקס שהתקבל גם באיזור האישי של המנוי. אגב: אנחנו גם שומרים עותק מהפקסים היוצאים.

התראות

בקבלת פקסים למייל, כל החברות ישלחו לכם הודעת דוא"ל עם הפקס כמסמך מצורף - זוהי הרי מהות השירות. רק אקסטרה מובייל מאפשרת לכם לקבל בנוסף על הודעת המייל, התראה גם במסרון SMS ובאפליקציה לפי הגדרתכם - ולא רק על קבלה של פקס למייל אלא גם על עדכונים בסטטוס משלוח של מייל (נשלח בהצלחה, נכשל).

מספר כתובות דוא"ל מורשות

הן בשליחת פקס מהמייל והן בקבלת פקס למייל יש צורך באימות של המשתמש - זה נעשה באמצעות כתובת דוא"ל. כדי לשלוח פקס דרך המייל, יש לשלוח אותו מכתובת דוא"ל שהשירות "מכיר" ומזהה כמשתמש רשום ומורשה - אחרת כל אחד היה יכול לשלוח פקס למייל. וכנ"ל לגבי קבלת פקס למייל - הפקס שיישלח אליכם יתקבל במספר פקס הייחודי שלכם ולאחר מכן השירות יעביר אותו לכתוב(ו)ת הדוא"ל שהוגדרו.

בכל החברות שנבדקו ניתן לשלוח פקס רק מכתובת דוא"ל אחת, אצלנו באקסטרה מובייל אפשר לשלוח פקס דרך כל אחת מכתובות הדוא"ל בחשבון. ומה לגבי קבלת פקס למייל? רוב החברות מעבירות את הפקסים שתקבלו אל כתובת דוא"ל אחת, שתיים מהחברות מאפשרות להגדיר עד 3 כתובות דוא"ל לקבלת פקסים ואילו אקסטרה מובייל לא מגבילה כלל - אצלנו הפקס שיתקבל יועבר לכמה כתובות דוא"ל שתגדירו.

כך תבטלו את השירות

שום דבר לא בטוח בחיים, אבל אף אחד לא יערער על כך שימיו של הפקס ספורים. כשהיום הזה יגיע ולא תזדקקו יותר לשירות פקס למייל ומייל לפקס, ותרצו לבטל אותו, עדיף שזה יהיה קל ופשוט לביצוע. בדקנו מה יהיה עליכם לעשות כדי לבטל את השירות ומצאנו שאצל כל המתחרים תצטרכו להתקשר, להמתין לנציג, להודיע על ביטול השירות ולהמתין בין 1-3 ימי עסקים עד לביטול השירות.

באקסטרה מובייל אנחנו מאמינים בשירות מעולה, ולכן אצלנו ביטול השירות נעשה בקליק אחד דרך האיזור האישי. אגב, גם ההתחברות והפעלת השירות נעשים בקלות בקליק דרך האיזור האישי וללא צורך בנציג.


מצאתם שגיאה בהשוואה? ייתכן שדברים השתנו מאז שערכנו את הבדיקה במרץ 2022. כתבו לנו ונתקן.

שאלות ותשובות

 • איך אפשר לקבל פקס למייל?

  זוהי בדיוק מהות שירות fax2mail: נקצה בעבורכם מספר פקס אליו אפשר לשלוח פקסים וכל פקס שיתקבל במספר זה יועבר אל כתובת המייל שתוגדר.

 • איך שולחים פקס מהנייד?

  זוהי המהות של שירות mail2fax: עורכים הודעת דוא"ל, ממענים אותה לכתובת ייעודית של השירות, מציינים את מספר הפקס שאליו יישלח המסמך ושולחים.

 • שליחת פקס מהנייד בחינם - יש דבר כזה?

  תלוי מי ספק השירות. הרוב המוחלט של השירותים אינם מציעים שליחת פקס למייל חינם אלא כוללים אפשרות משלוח פקס מהנייד כחלק מהמינוי (בתשלום). אקסטרה מובייל מציעים שליחת פקס חינם ואין צורך להירשם ולשלם על שירות פקס למייל (קבלת פקסים) כדי לשלוח פקסים בחינם.

 • קבלת פקסים למייל בחינם - יש דבר כזה?

  בניגוד לשליחת פקסים, קבלת פקס למייל בחינם הוא שירות שלא נותנים בחינם. הוא יקר יותר מאשר שליחה בגלל הצורך בהקצאת מספר פקס לכל משתמש - זהו רכיב המייקר ולא מאפשר להציע את השירות בחינם.

 • האם אפשר לנייד ולשמור על מספר פקס?

  תלוי בספק השירות. אצלנו באקסטרה מובייל ניתן לשמור על מספר הפקס ולנייד אותו אלינו.

 • במה שירות בענן עדיף על פקס פיזי?

  מכל הבחינות: לא תופס מקום, לא דורש התקנה, נגיש מהסלולרי, שומר עותקים של פקסים יוצאים ונכנסים, מאובטח ופרטי, חוסך בעלויות רכישה, תחזוקה, נייר, דיו, קו טלפון ועוד...